Tagintézményünk célja a színház-, rendezvény-, cirkusztechnika, valamint a multimédia területén széleskörű ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése. Nagy hangsúlyt fektetünk a megújult szakképzési rendszer követelményeire és a tanított szakmák legfrissebb technológiáinak, vívmányainak követésére.
Szeretettel várjuk megújult szakgimnáziumi képzésben Mozgókép- és animációtervező (kód: 0811), technikumi képzésben pedig Színház- és rendezvénytechnikus (kód: 0812) és Hangtechnikus (kód: 0813) szakon azokat a tehetséges 8. osztályos tanulókat, akik nyitottak a színház, a média, a film és a rendezvénytechnika különböző területeire.
Mozgókép- és animációtervező kód: 0811
A megszerezhető szakképesítés megnevezése: | Képző- és iparművészeti munkatárs |
a szakképesítés azonosító száma: | 4 0213 01 |
szakirány megnevezése: | Mozgókép- és animációtervező |
Szakgimnáziumi formában mozgókép- és animációtervező képzést indítunk. A mozgókép- és animációtervező a mozgókép, videófilm, rajzfilm és számítógépes animáció területén végez tervező, fejlesztő, kivitelező és alkotómunkát. Különböző mozgóképi technikákkal (hagyományos vagy digitális 2D és 3D animációval, videótechnikával) készülő, különböző célú szerzői, vagy alkalmazott filmek stábjának közreműködője, játékfejlesztő, vagy utómunka stúdió munkatársa. Jó kézügyességgel, térlátással és rajzkészséggel rendelkezik. Vizuális előkészítő és tervező, gyártástervező, animációs rajzoló, bábkészítő, báb-animátor, 3D modellező és animátor, segédoperatőr, számítógépes utómunka és vizuális effekt készítő feladatát egyaránt képes önállóan vagy csapatmunkában megvalósítani, saját vagy hozott forgatókönyv alapján. Mozgóképi tartalom előállításában vesz részt, szakmai együttműködésben dolgozik.
Megválasztja és szakszerűen kezeli a feladataihoz kapcsolódó számítástechnikai eszközöket, digitális kép- és hangkezelő programokat, valamint fotó, videó, világítás- és hangtechnikai, illetve képmegjelenítő eszközöket. Lépést tart a szakma technikai és vizuális környezetének fejlődésével.
Ebben a képzési formában a 4. tanév végén érettségi vizsgát tesznek a tanulók, melynek részét képezi a komplex ágazati szakmai érettségi tantárgy is. Az ezt követő tanévben már csak a szakmai tantárgyakra koncentrálva készülnek a komplex szakmai záróvizsgára, amely már a szakképzettség megszerzését teszi lehetővé.
Színház- és rendezvénytechnikus kód: 0812
16. Kreatív ágazat – kreatív színház- és hangtechnika alágazat azonosító száma: |
5 0413 16 14 |
szakma megnevezése: | Színház- és rendezvénytechnikus |
a szakma szakmairánya: | Színpadi világítástechnikus, Színpadi vizuáltechnikus |
A színpadi világítás- és vizuáltechnikus színházi és egyéb kulturális rendezvények fény- és vizuáltechnikai tervezését, előkészítését, lebonyolítását és dokumentálását végzi. Tanulóink először a színpadi világ kulturális, történeti, műszaki hátterével ismerkednek, ábrázolás- és biztonságtechnikát tanulnak, rajzokat készítenek, majd fokozatosan ismerik meg a szakma gyakorlatibb vonatkozásait. Komplex ismereteket szereznek számos területen, a színpadtechnikán, vizuál- és világítástechnikán át az előkészítési folyamatokhoz oly nélkülözhetetlen fotózási és számítógépes ismeretekig. Foglalkoznak díszletezési és látványtervezési kérdésekkel, valamint videós ismeretekkel is gazdagodnak. Minden színház iránt érdeklődő kreatív fiatalt nagy szeretettel várunk, akit vonz ez a színes és komplex világ, mely ötvözi a művészeti és műszaki területeket.
Ebben a képzési formában a tanulók a 4. tanév végén csak három közismereti tantárgyból teszik le az előrehozott érettségi vizsgát. Az 5. tanévben a negyedik közismereti tárgyból és a szakmai tantárgyból vizsgáznak, és egyszerre kapnak érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet.
Hangtechnikus kód: 0813
16. Kreatív ágazat – kreatív színház- és hangtechnika alágazat | |
azonosító száma: | 5 0211 16 13 |
szakma megnevezése: | Hangtechnikus |
Ez egy összetett határterületi szakma a műszaki és a művészeti területek között. A jelenlegi szakképzési rendszerben a hangtechnika középfokú szakmai szintje. A terület tanulói elméleti és gyakorlati ismereteket szereznek a szerteágazó hangtechnikai tevékenységi körökben. Értik az eszközök működését, és megfelelően kezelik azokat. Jártasak a legkülönbözőbb műfajokban, munkájuk során műszaki ismereteik segítségével hozzájárulnak a művészeti produkciók kiteljesedéséhez az élő hangosításban, a stúdiómunkákban, a színházi- és filmes produkciókban. A képzést sikeresen elvégző hangtechnikus akusztikai, felvételtechnikai, hangszerakusztikai, zeneelméleti, műfajismereti, hangzástörténeti, hangesztétikai, filmtörténeti, hangtechnikus-etikai, angol műszaki nyelvi ismeretei birtokában tervező, szerkesztő, élő hangosítási tevékenységet végez. Komplex hangtechnikai feladatokat végez csapatban, együtt dolgozik a társ szakterületek (látvány, média, színház) képviselőivel.
Információkat gyűjt az új produkciók hangtechnikai igényeihez. A munkájával összefüggő dokumentációkat készít és kezel.
Ebben a képzési formában a tanulók a 4. tanév végén csak három közismereti tantárgyból teszik le az előrehozott érettségi vizsgát. Az 5. tanévben a negyedik közismereti tárgyból és a szakmai tantárgyból vizsgáznak, és egyszerre kapnak érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet.