OKJ száma: 54 521 07
Szakképzés szintje: Emelt szintű (érettségivel)
A képzés formái:
Iskolarendszerű: oktOpus szakmai érettségi utáni 13. (szakképző) évfolyamos képzés - Nappali
érettségi utáni 13-14 évfolyamos képzés - Nappali vagy esti képzés.
Rövid Leírás
A színpad és porondtechnikus a színházművészet és cirkuszművészet területén működő médiaművész és műszaki szakember. Az intézmény szervezeti vezetőjének közvetlen munkatársa. Együttműködik a díszlettervezővel, világítás tervezővel, megtervezi és elvégzi az általános üzemeltetési és produkciós feladatokat. Megtervezi az intézmény szakági szezonális, havi, heti és napi működését. Koncepcionális kérdésekben a feladata a döntések előkészítése, míg a megvalósításban az irányító, koordináló feladatok ellátása. Együttműködik a szakterületek felelős vezetőivel. Feladata a tevékenységi körének megfelelő feladatok specifikálása és koordinálása, a szükséges fejlesztések kivitelezésében való részvétel, a műszaki, technikai munkálatok felügyelete, az üzemeltetés ellenőrzése. Felelősségi körébe tartozik az intézmény színpadtechnikai eszközeinek összehangolt működésének biztosítása. A szakképesítéssel rendelkező képes munkafolyamatokat a kapott tervek alapján megtervezni, felmérni az ahhoz szükséges eszközöket, színházi műszaki rajzokat értelmezni, és megvalósítani, a munkájával összefüggő dokumentációt kezelni, megtervezni és lebonyolítani egy előadás világítástechnikai, színpadtechnikai folyamatait, alkalmazni az intézményre vonatkozó biztonságtechnikai előírásokat.
A Szakképesítéssel művelhető szakmák, munkaterületek:
Színpadmester, világítástechnikus, színpadi fénytervező, fényfestő (VJ), TV és filmstúdiókban világítástechnikai-, szcenikai asszisztens.
Részletes ismertető
Az oktatási témakörök:
Médiaművészeti alapismeretek, 3D modellező szakmai ismeretek, üzemeltetés és biztonságtechnika, hangtechnika, színpadtechnika, színpadi világítástechnika, szcenika, színháztörténet, művészettörténet.
A képzés a 13-14. osztályos képzésben a középiskola ismeretanyagára épül, amit szükség szerint a sokfelől érkezett hallgatók azonos ismeretszintre hozása végett meg is ismétlünk. Ezért azok a tanulóink sem éreznek hátrányt, akik már évek óta a képtechnikai szakmában dolgoznak, és felnőtt fejjel ülnek újból iskolapadba. Minden tárgy ismeretanyagából írásbeli vizsgát kell tenni, amit a felkészülést segítő dolgozatok előznek meg. Minden témakör vizsgaeredménye befolyásolja az epochazáró vizsgák, és a záróvizsga átlagát. Az elméletet gyakorlati rész egészíti ki, amelynek során minden színháztechnikai munkaterülettel meg kell ismerkedni. A legfontosabb gyakorlati tudást az iskola oktató helyein kell elsajátítani, majd számos formában kell gyakorlatokat végezni. A gyakorlatokat színház, múzeum és koncertlátogatások, valamint hazai és külföldi szakmai kiállítások látogatása egészítik ki. Az oktatás során a nyelvet beszélő és rátermett hallgatóknak önálló témaismertető munkát kell végezniük.
Iskolarendszerű - oktOpus szakmai érettségi utáni 13. évfolyamos képzés
- csak nappali
Ebben a képzési formában az vehet részt, aki a szakmai érettségi vizsgáját az oktOpus Multimédia Intézetben szerezte meg, és folytatólagosan az iskola tanulója marad. Tanulmányait a fent leírt ismertetőtől eltérően folytatja, megkezdett tanulányai szerves részeként. A képzésben való részvétel tanulói jogviszonnyal (családi pótlék, egyéb ellátások) és diáigazolvány használatával jár együtt.
Szakképzés hossza: 2 félév. A tanulókkal 2 félévre szóló szerződést kötünk.
Órák száma: 560 óra / félév
Tanítási napok: hétfőtől-péntekig
Alapítványi hozzájárulás: 49.000 Ft / félév
Iskolarendszerű - érettségi utáni 13-14 évfolyamos képzés
Ebben a képzési formában az vehet részt, aki másik iskolában érettségit szerzett, az iskolakezdés évének szeptember elsején nem töltötte be a 21. életévét, és még nincsen isolarendszerben megszerezett államilag elismert szakképesítése. A képzésben való részvétel tanulói jogviszonnyal és diáigazolvány használatával jár együtt.
Nappali képzés
Szakképzés hossza: 4 félév A tanulókkal 4 félévre szóló szerződést kötünk.
Órák száma: 500 óra / félév
Tanítási napok: hétfőtől-péntekig
Alapítványi hozzájárulás: 245.000 Ft / félév
Esti képzés
Szakképzés hossza: 4 félév
Órák száma: 250 óra / félév
Tanítási napok: 2 egymást követő nap
Alapítványi hozzájárulás: 125.000 Ft / félév
A képzés elméleti és gyakorlati óraszáma csökkentett. Az iskolai képzést óraszámban tervezett otthoni önálló felkészülés egészíti ki. A tanulóknak kötelező saját gyakorlati helyet találni, és ott gyakorlatot szerezni. Ez a képzési forma elsősorban a hangtechnikai szakmákban képesítés nélkül dolgozóknak ajánlott.
A Köznevelési törvény 121. § 21. bek: szerint " második és további szakképesítés: minden olyan államilag elismert szakképesítés, amely munkakör betöltésére, foglalkozás, tevékenység gyakorlására jogosít, és már meglévő - államilag elismert - szakképesítés birtokában szerzik meg. Figyelmen kívül kell hagyni azt az államilag elismert szakképesítést, amelyet iskolarendszeren kívüli oktatásban szereztek; nem számít második szakképesítésnek a meglévő szakképesítéssel betölthető munkakör magasabb színvonalon való ellátását biztosító képzésben szerezhető szakképesítés."